Dnešní sychravé ráno zrovna nezve k příjemné procházce se psem, ale ranní káva a brouci v hlavě mi šeptají, že už bych měla vypustit ventil a vypsat se.

Poslední měsíc trávím více času na Fleru. Ze začátku to byl euforický pocit, být mezi tolika tvůrčími lidmi, jenomže potom se začala moje energie tříštit... Dokonce jsem nakoupila i korálky a při pokusech  proniknout do šperkařské tvorby jsem zjistila, že asi bude nejlepší držet se svého štětce.

Kdybych měla polemizovat na téma šperky a obrazy... autorský obraz není kopie, nebo replika, chcete-li. Materiál je použitý stejný, plátno si můžu napnout sama a nemusím, můžu koupit polotovar, houby na tom záleží. Důležitý je nápad. I když umění je tu tisíce let, je téměř vyloučené, že se najde naprostý unikát, to by muselo být jako UFO z planety sxp203. Takže pokud  k zhotovení šperku materiál koupíte a poskládáte si svoje lego z komponentů, je to originál, ne? Když uděláte náušnice z plastové vidličky, ať už se špagetou, nebo bez, je v tom vaše duše a máme demokracii, můžete se zařadit třeba do kategorie antiautorský nešperk.

Při debatách o tom co je a co není autorský šperk jsem si uvědomila, že je skvělý, že tohle škatulkování řešit nemusím. I u nás v Čechách je konkurence veliká, ať už u zelinářů, nebo šperkařů. Říká se, že umění má zlaté dno, ale kdo by na něj chtěl spadnout, existenční problémy a ekonomická krize už zatínají drápky i tam.

Jsem šťastná, že nemusím řešit, kdo za mě zaplatí sociální a zdravotní pojištění a jestli si můžu dovolit pořídit materiál. Vím jak to chodí a nechci propadnout podzimní melancholii a tak mi nezbývá, než všem sklářům, šperkařům, módním návrhářům, kovářům, pletařkám a ostatním výtvarníkům držet palec. Vlastně i sobě...

Poslechnu svou kamarádku a uklidím kleště a drátky, nebudu se zabývat puncovním úřadem a až vyvenčím psa, začnu malovat nové plátno. Držte mi palce ať tomu blýskavému pokušení odolám :)

Přeji pestrý a pohodový podzim.. Petra

Cannatom
Nestalo by se to
Vztah
Karneval